Kategorie:

Lexusy najlepiej trzymają wartość. Dlaczego tak się dzieje?

Najnowsze zestawienie wartości rezydualnej samochodów po trzech latach dało Lexusowi zwycięstwo w kategorii samochodów klasy premium. Oznacza to w skrócie, że auta z całej gamy modelowej japońskiego producenta doskonale trzymają swoją wartość, a cena ich odsprzedaży może być wyższa niż w przypadku konkurentów. Co to oznacza dla klienta i skąd bierze się taka przewaga Lexusa?

Działająca w Stanach Zjednoczonych firma J.D. Power to dobrze znana instytucja zajmująca się badaniami i analizą rynku motoryzacyjnego. Wchodząca w jej skład spółka Automotive Lease Guide, której zadaniem jest wycena samochodów używanych i obliczanie ich wartości rezydualnej, opublikowała niedawno raport, w którym wskazuje marki, których auta tracą na wartości najwolniej. Wyniki prezentowane w zestawieniu nie należą do szczególnie zaskakujących. Jak co roku czołowe miejsca w rankingu zajęły marki japońskie. W kategorii samochodów klasy premium zwycięstwo przypadło Lexusowi. Jak czytamy w komentarzu do raportu, pierwsze miejsce Lexusa to zasługa pieczołowicie zbudowanej gamy modelowej. Nie ma w niej auta, które odstawałoby od pozostałych i dobry wynik ogólny był możliwy dzięki temu, że Lexus, niezależnie od tego, do jakiego segmentu należy, zawsze jest gwarancją utrzymania wysokiej wartości na rynku wtórnym.

„Osiągnięcie marki Lexus to wyraz imponującej, najlepszej na rynku konsekwencji w kwestii utrzymania wartości w całej gamie modelowej – podsumował Eric Lyman, wiceszef Automotive Lease Guide.

Co złożyło się na sukces Lexusa?

Jak to się dzieje, że auta tej marki tak dobrze trzymają wartość? Składa się na to wiele czynników, ale można bez trudu wymienić kilka najważniejszych.

Po pierwsze – niezawodność

Sam fakt, że Lexus to samochód japoński, sprawia, że kojarzy się on z niezawodnością i solidnością. Auta tej marki przez lata dały się poznać jako niezwykle długowieczne maszyny, a bezawaryjność jest typową cechą Lexusów w każdym wieku. Nic dziwnego, że klienci na rynku wtórnym chętniej szukają auta, które potencjalnie sprawi najmniej kłopotów i najdłużej będzie cieszyło bezproblemową eksploatacją. Dalej mamy już proste prawa ekonomii. Większa liczba chętnych na zakup auta – większy popyt. Większy popyt – możliwość ustalenia ceny na wyższym poziomie.

Atrakcyjna stylistyka

Kolejną cechą jest z pewnością design modeli marki. Nowoczesne, a zarazem ponadczasowe linie Lexusów sprawiają, że samochody te wyglądają na nowsze niż są w rzeczywistości. Lexusy wolniej się starzeją i dłużej prezentują się świeżo, sprawiając, że klienci na rynku aut używanych decydują się na nie chętniej. Konsekwentnie budowany wizerunek i stylistyka modeli Lexusa sprawiają, że modele tej marki są do siebie podobne i mają indywidualny charakter. Wszystko to składa się na większe powodzenie wśród klientów.

Wizerunek

Po trzecie – wizerunek marki. W przypadku Lexusa jest on tak dobry nie tylko ze względu na bezawaryjność. Na obraz marki składa się również wysoka jakość obsługi serwisowej, wygląd i unifikacja salonów oraz autoryzowanych stacji obsługi, warunki gwarancji czy w końcu cała otoczka, która towarzyszy posiadaniu Lexusa. W skrócie – to samochód, który po prostu przyjemnie jest posiadać i miło jest należeć do grona jego nabywców. Takich pozytywnych skojarzeń z pewnością mogą pozazdrościć Lexusowi inne marki klasy premium.

Dodaj komentarz