Średni zwrot z inwestycji w roboty współpracujące Universal Robots oszacowany na podstawie informacji od klientów z całego świata to 10,5 miesiąca. W polskich warunkach w zależności od aplikacji i pozostałych czynników okres zwrotu jest nieco dłuższy. Przy instalacjach kolejnych cobotów zwrot następuje szybciej – ma na to wpływ lepsza znajomość technologii i umiejętność dostosowania jej do warunków konkretnego zakładu.
„Roboty współpracujące mogą być bardzo szybko wdrożone i uruchomione – dzięki temu inwestycja zaczyna spłacać się praktycznie z dnia na dzień. W ostatnich miesiącach przedsiębiorstwa zwracają większą uwagę na bezpieczeństwo inwestycji – widzimy zainteresowanie różnymi formami zakupu. Programy wspierające są dodatkowym bodźcem do rozważania robotyzacji, szczególnie w przypadku firm, które jeszcze nie mają doświadczeń w tym obszarze” – mówi Daniel Niepsuj, menedżer ds. rozwoju sprzedaży, Universal Robots.
Bernacki Industrial Services, firma z sektora MŚP specjalizująca się w produkcji komponentów dla montowni i OEM z różnych sektorów, wdrożyła 3 coboty UR10e do obsługi 7 z 11 posiadanych maszyn CNC. „Robotyzacja stanowisk trzykrotnie podniosła naszą wydajność oraz pozwoliła kontrolować terminy realizacji poszczególnych zleceń. Szybko zdobyliśmy wiedzę na temat robotów współpracujących. Przy trzecim cobocie Universal Robots inwestycja zwróciła się w 12 miesięcy” – mówi Nikodem Bernacki, dyrektor zarządzający, Bernacki Industrial Services.
Universal Robots uruchomił niedawno kalkulator ROI online – narzędzie pomocne szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie podejmowali wcześniej decyzji związanych z robotyzacją. Kalkulator jest dostępny na stronie: https://www.universal-robots.com/pl/payback/
Nawigator finansowy, ulga na robotyzację
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości została powołana, aby wspierać firmy w transformacji cyfrowej, m.in. robotyzacji. FPPP oferuje obecnie 30 różnych instrumentów finansowych skupiających się na kilku obszarach: inwestycjach, dotacjach, pożyczkach i podatkach. „Nawigator Finansowy to narzędzie, dzięki któremu wspólnie z zainteresowanym przedsiębiorstwem analizujemy potrzeby, identyfikujemy optymalne źródła finansowania i pomagamy dostosować koncepcję do źródeł finansowania” – mówi dr Piotr Kryjom, menedżer produktów, Instrumenty Finansowe, Platforma Przemysłu Przyszłości.
„W ramach wsparcia przedsiębiorstw na finansowanie wydatków związanych z szeroko rozumianą automatyzacją i robotyzacją oferujemy obecnie szerokie spektrum programów dotacyjnych, w tym dotacje z poziomu regionalnego (woj. dolnośląskie, opolskie i zachodniopomorskie), poziomu krajowego – Bon na innowacje, czy Agrotech – szybka ścieżka. W ramach instrumentów inwestycyjnych proponujemy: finansowanie kapitałowe przedsiębiorstw oraz wsparcie funduszy Venture Capital. W przypadku instrumentów zwrotnych zwracamy uwagę na atrakcyjne warunki pożyczek w ramach regionalnych funduszy mikro pożyczkowych, kredytu technologicznego oraz pożyczki dla innowacyjnych firm. Warto także rozważyć kwestię zmiany sposobu rozliczania podatku od prowadzonej działalności gospodarczej na bardziej pro-rozwojową wersję i wykorzystania: ulgi inwestycyjnej, ulgi na badania i rozwój, ulgi dla centrów badawczo-rozwojowych, czy planowanych na nowy rok podatkowy 2021 – estońskiego CIT i ulgi na robotyzację. W tym przypadku planowana ulga na robotyzację wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Zgodnie z przyjętymi założeniami wg. komunikatu Ministerstwa Finansów z 11.09.2020 r. ulga na robotyzację planowana na lata 2021-2025 pozwoli firmom na odliczenie do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Ulga ma być dostępna dla wszystkich firm, płatników PIT i CIT. Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze B+R). Obecnie trwają prace nad ostateczną wersją przyszłego rozwiązania podatkowego. Szczegółowe informacje na ten temat będą przekazywane w najbliższym czasie przez Ministerstwo Finansów. Platforma Przemysłu Przyszłości śledzi na bieżąco postępy prac nad ostatecznym jej kształtem i w przypadku jej przyjęcia będzie informowała w ramach Nawigatora finansowego” – dodaje dr Piotr Kryjom.
Leasing, robot jako usługa
W ramach Programu Finansowania Robotów, DLL proponuje klientom m.in. leasing operacyjny i finansowy oraz produkty „ala najem”, które zyskują na popularności. „Kontynuując strategię odejścia od form posiadania sprzętu do użytkowania, wprowadziliśmy tak zwany elastyczny leasing, dzięki któremu robotyzacja staje się dostępna dla każdego rodzaju i każdej wielkości produkcji, nawet tej nisko-i średnioseryjnej. Od początku 2020 roku wykonaliśmy ponad 110 kalkulacji, w których przedmiotem był co najmniej 1 cobot” – mówi Anna Kuptel, Key Account Manager, CT&I, DLL. W przypadku DLL propozycja dla firm obejmuje: brak wkładu własnego, minimum formalności, maksymalny okres finansowania 84 miesiące oraz atrakcyjne oprocentowanie. Zainteresowane są zarówno firmy z sektora MŚP jak i duże przedsiębiorstwa, szczególnie w obszarach pakowania i paletyzacji, w których coboty świetnie się sprawdzają.
RentCobot oferuje coboty na godziny. Jest to usługa w pełni kompleksowa, która zawiera integrację i dostosowanie robota do potrzeb klienta oraz pełną obsługę powdrożeniową. Forma „robot jako usługa” pozwala firmie zmniejszyć ryzyko inwestycji oraz wdrożyć coboty do kluczowych dla przedsiębiorstwa procesów z dnia na dzień, bez inwestycji początkowej. „Działamy według ustalonych kroków, w trakcie których klient nie ponosi żadnych kosztów, aż do momentu wdrożenia – czyli realnych godzin pracy cobota. Ze względu na swoją uniwersalność, roboty współpracujące mają praktycznie nieograniczone zastosowanie. Najczęściej klienci wynajmujący coboty wykorzystują je w aplikacjach typu: pick and place, pakowanie i paletyzacja, malowanie, wykańczanie powierzchni, klejenie oraz montaż” – mówi Krzysztof Dragon, wiceprezes zarządu RentCobot.