mieszkanie
Kategorie:

Jak wybrać mieszkanie idealne pod swój styl życia?

Punktem wspólnym dla wszystkich nabywców mieszkań jest dobra lokalizacja. Okazuje się jednak, że zupełnie inne potrzeby mieszkaniowe odczuwają pary a inne rodziny z dziećmi. Dlaczego jedni wybierają małe mieszkanie w bloku, a drudzy wolą duży dom z ogrodem? Preferencje wynikają przede wszystkim z różnych potrzeb życiowych nabywców i tego, na jakim etapie życia się znajdują. Mieszkanie idealne będzie oznaczało dla każdego coś innego.

Preferencje i potrzeby

Rynek nieruchomości i deweloperzy nieustannie starają się wpasować w bieżące potrzeby mieszkaniowe Polaków. Według danych z GUS, w 2021 roku oddano o 6,3% więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Deweloperzy przekazali do eksploatacji aż 141,7 tys. mieszkań. Rynek jest na tyle obszerny, że każdy może znaleźć mieszkanie, które będzie odpowiadało jego bieżącym potrzebom.

Dla zdecydowanej większości kluczowe będzie to, co znajduje się w pobliżu. Znaczenia nabiera też przestrzeń i dobre skomunikowanie miasta. Wielu nabywców szuka również mieszkań, które zapewnią im dostęp do ogródka lub tarasu. Z badania Zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień mieszkaniowych w Polsce przeprowadzonego na zlecenie Archicom wynika, że coraz częściej kupujemy mieszkania, które są funkcjonalne. Do niedawna liczył się metraż i ilość pomieszczeń. Dzisiaj skłaniamy się ku mieszkaniom, które są komfortowe i zapewniają ergonomię. Pozostaje zastanowić się, jak i gdzie chcą mieszkać Polacy.

Rodzina z dziećmi w modelu 2+2

Rodzice i dwójka dzieci to wciąż jeszcze najpopularniejszy model rodziny w Polsce. Mieszkanie zapewniające zaspokojenie potrzeb życiowych będzie musiało być na tyle przestronne, aby zapewnić każdemu domownikowi odpowiednią przestrzeń. Raport opublikowany przez Eurostat w 2020 roku – wskazuje, że w Polsce na każdego mieszkańca przypadało zaledwie 1,2 pokoju i tym samym osiągnęliśmy jeden z najgorszych wyników w Europie.

Zgodnie z metodologią obraną przez twórców raportu, należy przyjąć, że rodziny z dwójką dzieci powinny wybierać mieszkania, które zapewnią każdemu domownikowi oddzielny pokój – zwłaszcza, jeśli dzieci osiągnęły już 12 rok życia. – Dla rodzin z dwójką dzieci odpowiedni metraż jest niezwykle istotnym kryterium wyboru mieszkania. Zapewnienie komfortu i prywatności każdemu domownikowi stało się naszym priorytetem podczas projektowania.

Apartamentów przy Parku Szczytnickim. – komentuje Urszula Krukowska, ekspert RealCo. Nie mniej ważną kwestią dla rodzin z dziećmi jest bliskość szkół i przedszkoli, a także łatwy dostęp do opieki medycznej. Równie istotne stają się tereny zieleni, place zabaw czy szeroko pojęta rozrywka. – Apartamenty przy Parku Szczytnickim powstaną na terenie pełnym zieleni, który sprzyja rekreacji. Jednocześnie jest to niemalże ścisłe centrum Wrocławia, więc placówek edukacyjnych, kin i atrakcji dla dzieci, w okolicy nie brakuje. – dodaje Urszula Krukowska z RealCo.

Starsze małżeństwo, które ceni sobie spokój i wygodę

O ile rodziny z dziećmi chcą spędzać czas aktywnie, o tyle starsze małżeństwa, które etap wychowania pociech mają już za sobą, często szukają mieszkań zapewniających im spokój. Takie pary z jednej strony chcą unikać zgiełku, z drugiej jednak stronią od terenów wiejskich i przedmieścia.

Zdecydowana większość z nich wybiera mieszkania zamiast domu, bo życie w pobliżu miasta jest po prostu wygodniejsze. – Starsze małżeństwa nie potrzebują ogromnej przestrzeni, za to bardzo cenią sobie funkcjonalne mieszkania, które zagwarantują im komfort. Dla nich najważniejszym kryterium wyboru jest dostęp do sklepów, przychodni czy punktów usługowych w zasięgu pieszym, ale i cicha, spokojna okolica. Apartamenty przy Parku Szczytnickim będą spełniać wszystkie ich potrzeby, ponieważ powstają w zacisznej okolicy, ale z łatwym dostępem do najważniejszych punktów na mapie. Niewielkie, ale przemyślane, dwupokojowe mieszkania z widokiem na park, z pewnością sprostają tym wymaganiom. – zauważa ekspert RealCo.

Starsze małżeństwa mają zupełnie inne potrzeby mieszkaniowe niż rodziny z dziećmi. Metraż traci na znaczeniu, za to zaczyna się liczyć funkcjonalność. Dzięki bogatej ofercie deweloperów, każdy znajdzie na rynku nieruchomości mieszkanie idealne – idealne, bo spełniające indywidualne kryteria wyboru.

Dodaj komentarz