Kategorie:

Jak bezpiecznie wrócić do pracy i prowadzić procesy produkcyjne?

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,9% w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Widać, że produkcja przemysłowa wraca na odpowiednie tory i jednocześnie odgrywa znaczącą rolę w przywracaniu odpowiedniego poziomu gospodarczego. Jak bezpiecznie – zarówno dla pracowników jak i z punktu widzenia procesów produkcyjnych – wrócić do pracy? Autodesk przygotował 5 rad by w obecnej sytuacji zapewnić firmom stałość i ciągłość biznesową.

Choć nagłe zmiany są niezaprzeczalnie trudne, zaczynamy coraz lepiej przystosowywać się do zaistniałej sytuacji. Szybko uczymy się, jak radzić sobie z nowymi normami i koniecznością zachowania dystansu społecznego. Kluczowym elementem jest odpowiednie połączenie elastyczności z zaawansowanymi technologiami współpracy, dzięki którym można bez zakłóceń zarządzać zespołem i wytwarzać produkty. Na czym warto się skupić?

Daj możliwość zdalnej współpracy

Inwestycja w model pracy z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie i na dowolnym urządzeniu oraz wdrażanie najlepszych praktyk z tego obszaru przynosi korzyści firmom w kryzysie, a także ułatwia wykonywanie zadań pracownikom. Rozwiązania chmurowe umożliwiają pracę z dowolnego miejsca. W obecnej sytuacji światowej pandemii rozwiązania chmurowe przyczyniły się w 91,4% firm do sprawniejszego prowadzenia biznesu. Co więcej, ponad połowa przedstawicieli firm (51,7%) uznała, że takie aplikacje/programy pozwoliły w znaczącym stopniu na sprawniejsze prowadzenie działalności gospodarczej w dobie panującej pandemii na świecie.

Zapewnij bezpieczeństwo w ramach dostępu zdalnego

Niektórzy pracownicy muszą pracować na komputerach stacjonarnych ze względu na wymagania oprogramowania lub sprzętu. Bezpieczny zdalny dostęp do ich komputerów stacjonarnych za pośrednictwem firmowych laptopów lub komputerów osobistych, zapewni im możliwość pracy skądkolwiek. Trzeba jednak pamiętać, że niespodziewane sytuacje mogą próbować wykorzystać hakerzy. Dlatego warto zastosować środki bezpieczeństwa, w tym uwierzytelnianie dwuetapowe, szyfrowanie danych oraz zaawansowane ustawienia zabezpieczeń na urządzeniach fizycznych i wirtualnych pulpitach, aby zapewnić bezpieczeństwo danych.

Zbuduj bardziej odporny łańcuch dostaw

W miarę jak globalny łańcuch dostaw staje się coraz bardziej niepewny i ulega przeorganizowaniu z powodu pandemii, zmienia się również gospodarka i przepisy handlowe, co doprowadzi do tego, że produkcja przekierowuje się bardziej na skalę regionalną. Zamykanie fabryk w połączeniu z niepewną sytuacją gospodarczą zakłóciło funkcjonowanie łańcuchów dostaw na całym świecie. Kluczowe jest dostosowanie strategii tak, by możliwie zniwelować ryzyko i zapewnić ciągłość produkcji. Rozwiązaniem, które idealnie wpisuje się w obecne zapotrzebowania firm jest wykorzystywanie systemów do Zarządzania Cyklem Życia Produktu (Product Lifecycle Management – PLM). Termin ten opisuje określony sposób zarządzania wszystkimi procesami związanymi z rozwojem produktu, począwszy od jego koncepcji, poprzez projektowanie i produkcję, na jego wycofaniu z rynku kończąc. Proces PLM integruje ze sobą ludzi, dane, procesy i systemy biznesowe, a także stanowi swoisty szkielet informacji o produkcie dla firmy i przedsiębiorstw na zewnątrz organizacji. Pozwala on przyspieszyć i usprawnić pracę inżynierów, ograniczyć przestoje produkcyjne oraz obniżyć koszty wynikające z zakupów „na zapas” czy z niepotrzebnego magazynowania komponentów. Dzięki zastosowaniu PLM można w inteligentny sposób uodpornić łańcuch dostaw w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją.

Bezpiecznie przywracaj personel produkcyjny do pracy

Dynamicznie zmieniające się obostrzenia i zalecenia związane z pracą i utrzymywaniem odpowiedniego dystansu społecznego i potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa powodują, że kwestia odpowiedniego zarządzania personelem pracującym bezpośrednio przy produkcji staje się bardziej wymagająca. Oprogramowanie Autodesk Factory Design Utilities umożliwia sprawne i efektywne modyfikowanie istniejących układów, uwzględnianie nowych zabezpieczeń, ocenianie wpływu na produktywność i planowanie wydajnego wdrażania zmian.

 

Dodaj komentarz