Kategorie:

Ekologiczne rozwiązania dla domu

Od początku roku minęło już sporo czasu. Jak każdy nowy okres sprzyjał on postanowieniom. Te z kolei najczęściej dotyczą oszczędzania i bycia bardziej ekologicznym. Zbliżający się Dzień Ziemi jest szczególną okazją do samorefleksji nad wyborami, których dokonujemy każdego dnia. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które odciążają naszą planetę a przy okazji także nasze portfele.

Świadomość to podstawa

Wszelkie badania pokazują, że Polacy nie są zadowoleni ze swoich działań na rzecz środowiska. Mimo że z roku na rok coraz bardziej udaje nam się dbać o zdrowe nawyki, nadal ograniczają się one do tych, bardzo podstawowych. Mieszkańcy przyznają się do segregacji śmieci, zakręcania wody w kranie czy niemarnowania jedzenia. O tych bardziej złożonych działaniach świadomości wciąż jest jeszcze niewiele.

Dzień Ziemi

Ideą akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Ten wyjątkowy dzień ma być ponad podziałami i zwracać uwagę na to, że niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku zamieszkujemy jedną Planetę. To dobra okazja do tego, by nagłaśniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.

Kreatywności nie ma końca

Dzisiejsze aktywności na rzecz środowiska są już tak liczne, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęstsze działania to te, o zasięgu globalnym takie jak: zielona energia, poprawa jakości powietrza, zalesianie, redukcja emisji gazów cieplarnianych, elektromobilność, zrównoważony transport, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt czy tworzenie parków narodowych. Są jednak zachowania, o które może dbać każdy codziennie. Ograniczamy już plastikowe słomki i przekonaliśmy się do wielorazowych toreb na zakupy. Dostępna dziś technologia również ułatwia nam zadanie i uspokaja nasze sumienia. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów ukierunkowanych na energooszczędność i ogólne dbanie o zdrowie planety. Dobrym przykładem są domowe lampki ledowe, żarówki z czujnikiem ruchu, bezprzewodowe powerbanki z zasilaniem solarnym lub bambusowe głośniki. Z kolei firma ezviz proponuje inteligentne gniazdka, które monitorują poziomy zużywania energi przez sprzęty w naszym domu. Co więcej, taka wtyczka, pozwala zdalnie wyłączyć nieużywane urządzenia za pomocą aplikacji. Możemy ustawić harmonogram, zgodnie z którym przyrządy domowe będą pobierały prąd, po czym automatycznie się wyłączą.

 

 

Dodaj komentarz