ksiazki
Kategorie:

Bohaterki literackie, które inspirują. Poznaj ich historie!

Literatura jest świetnym źródłem inspiracji dla osób, które chcą pracować nad swoim charakterem, pragną wprowadzać pozytywne zmiany w życiu i z jeszcze większą siłą dążyć do wyznaczonych celów. Mowa nie tylko o książkach o samorozwoju lub poradnikach, ale także o znanych powieściach, które być może masz na swojej półce! Znajdziesz w nich bohaterki, które nie przepraszają za to kim są, pewnym krokiem idą po swoje i mimo, że w rzeczywistości nie istnieją, warto brać z nich przykład w wielu aspektach życia. Nie bez powodu są znane w popkulturze na całym świecie, a każdą z nich można zobaczyć nie tylko w książkach, ale i na ekranie! O kim mowa?

– Odważna, silna, pewna siebie, biorąca sprawy w swoje ręce – wiele kobiet chciałoby opisać się takimi słowami, lecz czasem coś je powstrzymuje. Warto wzorować się na rzeczywistych autorytetach, bohaterkach z prawdziwego życia, takich jak obrończynie praw człowieka, naukowczynie, działaczki społeczne. Literatura również dostarcza nam silnych postaci kobiecych, które od lat są inspiracją do zmian nawet na swoim małym podwórku, w codzienności, która czasem przytłacza i nie pozwala ruszyć z miejsca – mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Które bohaterki literackie będą świetną motywacją w dążeniu do celu i życiową inspiracją? Poznaj trzy silne charaktery z książek i filmów – może staną się Twoimi idolkami!

Wytrwała i mądra – Yennefer z Vengerbergu

Czarodziejka z serii książek o Wiedźminie nie miała łatwego życia: urodziła się zdeformowana, a jako dziecko nie zaznała rodzinnego ciepła i miłości. Została oddana przez matkę do szkoły dla czarodziejek, gdzie przeszła trudne szkolenie i próbę samobójczą, jednak mimo wszystko stała się potężną czarodziejką. Jej determinacja i wytrwałość mogą inspirować wszystkie kobiety do podejmowania działań i dążenia do swoich celów. Yennefer jest bystra, ma cięty język i wybuchowy charakter. Nie warto mieć w niej wroga, gdyż przebiegłość i intelekt dają jej przewagę we wszelkich potyczkach. Poza tym ma oczywiście magiczne moce – szkoda, że takie umiejętności istnieją tylko w świecie fantastyki, bo przydałaby się wielu z nas!

– Yennefer wzbudza sporo kontrowersji wśród czytelników – niektórzy mają ją za wyrachowaną i chłodną, jednak w stosunku do swoich bliskich jest kochająca i troskliwa. Mimo wielu romansów jedyną prawdziwą miłością Yennefer był Geralt, a młodą Ciri traktowała jak córkę. Nie mogła mieć dzieci, dlatego swoje uczucia macierzyńskie przelała na podopieczną – chciała nauczyć ją wszystkiego, co sama umiała i wychować ją na mądrą kobietę, odważną wojowniczkę i mądrą czarodziejkę – mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Nie zawsze w życiu dostajemy to, czego pragniemy, jednak za przykładem Yennefer możesz wytrwale dążyć do swoich celów lub znaleźć inny sposób na szczęście i spełnienie. Czarodziejka z książek Andrzeja Sapkowskiego to świetna inspiracja dla kobiet, które potrzebują impulsu do podjęcia działań dla dobra swojego i swoich bliskich.

Lisbeth Salander, czyli dziewczyna z tatuażem smoka

Lisbeth Salander to bohaterka cyklu powieści Millennium stworzonej przez Stiega Larssona. Młoda, drobna, zamknięta w sobie dziewczyna jest hakerką i swego rodzaju wojowniczką – demaskuje i wymierza kary mężczyznom znęcającym się nad kobietami. Przeżyła traumatyczne dzieciństwo, jest gniewna i ma skłonności do agresji, jednak potrafi odróżniać dobro od zła i kieruje się wewnętrznym kodeksem moralnym. Niewątpliwie jest to postać skomplikowana i nie każdemu przypadnie do gustu, jednak warto znać jej historię i tak jak ona, kroczyć przez życie z odwagą. Oczywiście nie chodzi dosłownie o to, byś zrobiła sobie tatuaż! Jednak, jeśli chcesz wyrazić siebie poprzez swój wygląd, a powstrzymuje cię strach przed opinią innych – weź przykład z Lisbeth Salander, która dumnie nosi swoje kolczyki i tatuaże, jeździ na motocyklu i trenuje boks. Nie przepraszaj za to jak wyglądasz i jaka jesteś – ubieraj się i podejmuj działania w zgodzie ze sobą. Lisbeth to także doskonały przykład osoby zdeterminowanej i dążącej do wyznaczonych celów – warto zauważyć, że jest przygotowana na każdą sytuację i działa według wcześniej opracowanego planu. Jeśli miewasz problemy z realizowaniem do końca swoich przedsięwzięć, zainspiruj się nią i działaj zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Bohaterka mimo przeciwności losu potrafi zadbać o siebie, ma wewnętrzną siłę oraz inteligencję i spryt, dzięki którym radzi sobie w brutalnym świecie opisanym w Millennium. Co ciekawe, inspiracją dla Stiega Larssona do stworzenia postaci Lisbeth Salander była inna szwedzka bohaterka literacka – Pippi Langstrumpf – mała feministka o niezwykłej sile, która nie znosiła wszelkich nakazów i zakazów. Czyż nie brzmi to znajomo?

Silna i zdeterminowana jak Scarlett O’Hara

Despotyczna, rozkapryszona kokietka czy kobieta pełna pasji, z głową do interesów, potrafiąca zapewnić byt rodzinie? Wszystkie te cechy po trochu łączy w sobie Scarlett O’Hara z powieści Przeminęło z wiatrem autorstwa Margaret Mitchell. Książka została wydana 1936 roku, a jej główna bohaterka nadal wzbudza emocje i kontrowersje wśród czytelniczek oraz kinomaniaczek. Ekranizacja z Vivien Leigh w roli głównej zdobyła 9 statuetek Oscara.

– Scarlett pragnęła miłości, ale też uwielbienia, swojego wdzięku używała, by zgromadzić wokół siebie adoratorów. Jednak powieść nie jest wyłącznie książką o miłości – jest to historia życia kobiety na tle historycznych zawirowań. Scarlett jest bohaterką z krwi i kości, ma wiele wad, popełnia błędy i często musi się zmagać z odrzuceniem, samotnością i wielkimi tragediami, takimi jak śmierć bliskich. Kobiety na całym świecie podziwiają jej silny charakter i upór w dążeniu do celu, a także to w jaki sposób znosiła niepowodzenia – jedno z najsłynniejszych jej powiedzonek brzmi “pomyślę o tym jutro”. W tym przypadku można brać przykład z bohaterki i w obliczu złej passy dać sobie czas na zdystansowanie się do problemu i obmyślenie rozwiązania po opadnięciu emocji – mówi Martyna Wołosewicz z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Szukając motywacji do działania i wprowadzania zmian w swoim życiu warto brać przykład nie tylko z osób, które nas otaczają, ale też z postaci z literatury czy filmu. Często są to bohaterowie i bohaterki niemal z krwi i kości, przedstawieni w obliczu problemów i tragedii, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Jeśli potrzebujesz inspiracji, podniesienia na duchu i poczucia, że nie jesteś sama – zdecydowanie sięgnij po książki i filmy z silną postacią kobiecą w roli głównej.

Dodaj komentarz