W samym centrum Warszawy, wznosi się najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej i jeden z najbardziej ekologicznych w Polsce – Varso Tower, wchodzący w skład kompleksu Varso Place. To nowoczesny zespół trzech budynków, zawierających przestrzenie biznesowe, centrum innowacyjności, hotel, restauracje oraz kawiarnie, które czynią to miejsce dostępnym dla wszystkich, będąc jednocześnie ekskluzywną wizytówką stolicy na miarę światowych metropolii.
Niegdyś polna droga, dziś tętniąca życiem ulica Chmielna, przy której znajduje się Varso Place, to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc stolicy. Częściowo spalona po Powstaniu Warszawskim, powróciła do dawnej świetności. W 2009 roku wschodni odcinek ulicy Chmielnej został wpisany do rejestru zabytków, a już siedem lat później na zachodnim krańcu ulicy rozpoczęła się budowa Varso Place.
Kompleks Varso Place to zróżnicowana i wielofunkcyjna przestrzeń, która zapewnia komfort i sprzyja kreatywności. 53-piętrowy wieżowiec Varso Tower to najwyższy budynek w Unii Europejskiej, o łącznej powierzchni 70 000 m kw. Zaprojektowany przez architektów słynnej, londyńskiej pracowni architektonicznej Foster + Partners.
Varso Place to unikalna inwestycja, która łącząc wiele kontekstów: ekonomicznych, społecznych, kulturowych oraz ekologicznych idealnie wpisuje się w tkankę miejską Warszawy. To nie tylko przestrzenie biurowe, ale również miejsce, gdzie można spotkać się po pracy, do czego zapraszają restauracje i kawiarnie z wyśmienitymi kulinarnymi propozycjami. Dla turystów i przyjezdnych Varso oferuje hotel, a także najwyższy w Polsce taras widokowy, z którego będzie można w przyszłym roku podziwiać panoramę miasta.
Zrównoważona inwestycja
Kompleks Varso Place to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce. Jakość projektu oraz standard rozwiązań proekologicznych zostały potwierdzone międzynarodowym certyfikatem BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”. Budynki uzyskały także jeden z pierwszych z Polsce precertyfikatów WELL z oceną „Gold”, których audytorzy oceniają wpływ budynków na formę psychiczną i fizyczną ludzi. Oddane do użytku wiosną 2020 roku Varso 1 i Varso 2, zaprojektowane prze pracownię HRA Architekci, otrzymały już końcowy certyfikat WELL. Jest on wydawany raz na trzy lata, a dodatkowo budynki będą co roku przechodzić specjalistyczne przeglądy raportowane do jednostki certyfikacyjnej. WELL Building Standard™ to obecnie najbardziej znany, globalny system certyfikacji budynków koncentrujący się na potrzebach człowieka. Varso 1 i Varso 2 to z kolei jedne z pierwszy obiektów w Polsce, które przeszły finalną certyfikację, w której ocenie podlega około stu kategorii związanych m.in. z jakością powietrza, wody i oświetlenia. Varso Place posiada również certyfikat WELL Health-Safety, opracowany podczas pandemii COVID-19, który powstał na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention oraz instytutów naukowo-badawczych.
Innowacyjnie Geberit
Realizacja tak ogromnego przedsięwzięcia budowlanego o bardzo wysokich standardach jakościowych i ekologicznych wymaga sprawdzonych dostawców materiałów. Nic dziwnego, że produkty Geberit stały się częścią tego projektu. Wykorzystano je we wszystkich trzech budynkach począwszy od niewidocznych dla użytkowników instalacji, po widoczne, zastosowane w toaletach i łazienkach spłuczki, baterie umywalkowe, przyciski czy rozwiązania całościowe jak Monolith.
Zastosowane systemy kanalizacyjne i odwodornienia dachów marki Geberit, przy tak wysokich budynkach znacznie ułatwiły rozplanowanie instalacji, gwarantując wysoką jakość i niezawodność. Geberit Silent-Pro to idealne rozwiązanie rurociągowe do pionów i podejść kanalizacyjnych podłogowych w projektach budowlanych o wysokich wymaganiach w zakresie izolacji akustycznej. Wykorzystano także innowacyjny podciśnieniowy system Geberit Pluvia do odprowadzania wody deszczowej z dachów, co jest szczególnie istotne w tak wysokich budynkach jak Varso Tower.
Projektując instalacje wodną, ogrzewania i chłodzenia, zastosowano również złączki miedziane Geberit Mapress wraz z rurami miedzianymi. Materiały zastosowane w systemach zaciskowych Geberit Mapress zapewniają precyzyjne i ekonomiczne rozwiązania dla większości przemysłowych instalacji rurowych, w tym instalacji odpornych na wodę morską.
Kolejnym systemem wykorzystanym w budynkach kompleksu Varso Place są rury Geberit Mepla, które łączą w sobie zalety jakościowe zarówno tworzywa sztucznego, jak i metalu. Rdzeń stabilizujący, który tworzy aluminiowa rura, jest otoczony od zewnątrz powłoką ochronną z PE-RT, która zapewnia ochronę przed korozją i obciążeniami mechanicznymi. Centralna, wzdłużnie zgrzewana doczołowo warstwa aluminiowa sprawia, że rura jest stabilna i stanowi barierę antydyfuzyjną.